Etiketa v restauracích
Do dobré restaurace chodí určitě každý rád. O to více se tam těšíme, pokud tam na nás čeká skvělé jídlo, na které vyrazíme s dobrou společností. Jste si ale jistí, že znáte správnou etiketu chování a stolování? Co si budeme říkat, je dobré ji znát alespoň z části a vyhnout se tak nepříjemnému faux pas.
Začneme tedy pěkně od začátku, a tím je správný oděv. Pokud jste pozváni do restaurace, o které nic nevíte, je určitě důležité si zjistit, co za podnik to je. Přijít do luxusní restaurace v teniskách a roztrhaných džínách prostě není to pravé ořechové. Pro podniky na vyšší úrovni se hodní spíše konzervativnější oblečení, např. pro pána tmavý oblek nebo alespoň sako a pro dámu šaty či slušivý kostýmek.
Do restaurace vstupuje první muž, což se již bere v dnešní době vcelku za zažitý zvyk. Ovšem může se stát, že jako první vstoupí žena a až poté muž. Tím se ovšem dává najevo silná dominance ženy nad mužem. Doporučuje se tedy držet standardních pravidel, že muž je pro ženu štít a ochránce, a proto vstupuje do restaurace jako první. Taktéž první vstupující na sebe strhne větší pozornost, ženu je tím tedy uchránění od mnoha zvědavých pohledů.
Dále je na řadě odložení svrchních oděvů, jako je např. kabát. Je samozřejmostí, že muž jako první vždy pomáhá dámě z kabátu a až pak si odkládá on. Pokud se jedná o hosty stejného pohlaví, každý se v tomto ohledu o sebe postará sám. To platí i pro nadřízeného, neboť ani jemu běžně nepomáháme z kabátu, a to díky dnešní moderní době. Na stůl je povoleno dát pouze ženy psaníčko. Kabelka větších rozměrů či taška muže na stůl nepatří. Mobilní telefony či jiné chytré věcičky je dobré mít ztlumené a schované, abychom se tak lépe mohli soustředit na společnost u stolu.
Co se týče výběru místa k sezení, tak jaksi lepší a komfortnější místo by měla mít samozřejmě ta společensky váženější osoba, tedy žena, nadřízený nebo osoba starší. To platí i pro výběr jídla, kdy i daná výše postavená osoba jako první objednává. Samozřejmě, lze se i domluvit, že objednávat může i muž za ženu. V moderní době je již ale zvykem, že s obsluhou hovoří každý sám.
Před samotným jídlem si rozložíme látkový ubrousek na klín, je-li tedy k dispozici. Papírové ubrousky se nechávají na stole. Pokud si objednáte více chodů a na stole již leží více druhů příborů, bereme je vždy z vnější strany a sklenice se stopkou vždy držíme za danou stopku.
Jakmile dojíte, příbor se položí k sobě na úroveň 4. hodiny na ciferníku. To je jasné znamení pro obsluhu, aby vám talíř odnesla. Jestliže jste ovšem ještě s pokrmem neskončili, příbor se na talíř pokládá křížem.
Dobré je ještě zmínit, že látkový ubrousek nikdy nepokládáme do talíře, ale vedle něj na stůl.
Bývá běžné, že platí muž, pokud je v doprovodu ženy. Pokud se jedná o pracovní schůzku, je zde předpoklad, že může tuto úlohu převzít i žena.
Pokud si občas nevíte rady s výší spropitného, běžně se pohybuje kolem 10%. Samozřejmě konečná suma je pak jen a jen na vás.